محل تبلیغ شما اینجاست

مطالب تصادفی زناشویی

تازه ترین مطالب دانستنی های جنسی

گفتگوی جنسی با همسر

چگونه درمورد مسائل جنسی با همسرمان حرف بزنیم؟

آیا تا بحال یک گفتگوی جنسی با همسرتان در مورد مشکلات جنسی و زناشوییتان داشته اید؟ مطمئنا پاسخ…
علل زخم آلت جنسی

زخم آلت تناسلی بیماریی است که هم در مردان و هم در زنان میتواند به شکل های مختلفی ظاهر شود و فرد را دچار اضطراب و نگرانی نماید. زخم آلت تناسلی علاوه بر ایجاد نگرانی و استرس ناشی از آن، به رابطه زناشویی فرد مبتلا آسیب می زند. این بیماری که بیشتر منشا عفونی دارد باید جدی گرفته شود و در اسرع وقت برای درمان و پیشگیری از آن اقدام گردد. زخم آلت تناسلی در هر ناحیه از دستگاه تناسلی ممکن است به وجود بیاید. مثلا در آقایان ممکن است این زخم روی آلت تناسلی، روی پوست بیضه، و یا اطراف مقعد به وجود بیاد و در خانم ها نیز میتواند روی دهانه ی رحم، مقعد و لبه های دستگاه تناسلی ایجاد شود. گاهی زخم آلت تناسلی درد ناک و آزار دهنده است و گاهی به صورت یک کیسه ی پر از مایع و یا خشک میباشد.

منشا بیماری زخم آلت تناسلی

برای درمان زخم آلت تناسلی ابتدا باید منشا بیماری را تشخیص داد تا بتوان عملکرد درستی برای مبارزه با این بیماری انجام داد. همانطور که گفته شد، مهم ترین دلیل این بیماری عفونی بوده و بیشتر در اثر داشتن رابطه جنسی ناسالم ایجاد میشود. هرگز بخاطر خجالت و شرم از مراجعه به دکتر، درمان زخم آلت تناسلی را به تعویق نیندازید. چرا که رفته رفته زخم عمیقتر شده و درمان آن نیز سختتر خواهد شد. عوامل عفونی که باعث ایجاد این بیماری میشود متفاوت بوده و هرکدام علائم خاصی دارد و عموما از راه رابطه جنسی منتقل و شیوع پیدا میکند.

بیشتر بخوانید راهنمای خرید کاندوم و انواع آن

علل عفونی زخم آلت تناسلی

وقتی که فردی مبتلا به زخم های عفونی ناحیه تناسلی است، هنگام برقراری رابطه جنسی باید حتما از کاندوم استفاده کند، اگرچه کاندوم راه قطعی برای جلوگیری از انتقال بیماری نیست. بیماری های مختلفی به دلیل عفونت ناحیه تناسلی به وجود می آیند که برای تشخیص درست و درمان به موقع آن، لازم است با شایعترین آن ها آشنا شوید:

 1. زگیل تناسلی: زگیل تناسلی یکی از همه گیرترین بیماری های تناسلی در جهان است که از طریق انتقال ویروس اچ پی وی به وجود می آید و اگر به موقع درمان نشود در زنان باعث بروز سرطان دهانه رحم میشود. برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری، واکسنی به نام واکسن گارداسیل ساخته شده است که استفاده از آن هم به زنان و هم به مردان توصیه میشود. کسانی که به این بیماری مبتلا هستند برای درمان حتما باید به پزشک مراجعه کرده و از روش هایی مثل لیزر زگیل تناسلی و سرما درمانی با نیترون مایع استفاده کنند.
 2. تبخال تناسلی: تبخال تناسلی یا هرپس تناسلی نوعی زخم آلت تناسلی است که با درد و خارش شروع میشود و در نهایت زخم میشود اما امکان دارد هیچ نشانه ای از زخم وجود نداشته باشد این بیماری واگیردار بوده و با تماس و رابطه ی جنسی منتقل میشود.این تبخال ها به صورت جوش و تاول هایی کوچک و زخم های آبدار و دردناک ظاهر میشود و در زنان شایع تر از مردان است.
 3. سیفلیس: این بیماری خطرناک از طریق رابطه جنسی منتقل میشود و علائم متعددی دارد از جمله: تب، سردرد و گلودرد، ریزش مو، کاهش وزن، بی حوصلگی و ضعف.

این نوع زخم آلت تناسلی تا یک ماه  یا بیشتر، هیچ علائم خاصی نداشته و اصطلاحا در مرحله نهفته قرار دارد. در صورت پیشرفت این بیماری و عدم درمان آن، میتواند عوارض جدی بر بدن وارد کند مثل بیماری های کلیوی، التهاب عصب بینایی، التهاب کبد و...، درمان این بیماری عموما از طریق مصرف آنتی بیوتیک ها امکانپذیر است.

 1. سل: سل بیماری است که از راههای مختلف میتواند منتقل شود که یکی از این راهها تماس جنسی و رابطه جنسی است. در صورتی که هریک از مرد یا زن مبتلا به ویروس سل باشد با تماس آب یا خلط دهان با آلت جنسی، امکان ابتلا به زخم آلت تناسلی وجود دارد.
 2. مولوسکوم: مولوسکوم یک نوع باکتری بیماری و التهاب پوستی است که از طریق تماس مستقیم منتقل میشود. در صورت انتقال از طریق تماس جنسی، به صورت دانه های ریز سفید یا صورتی رنگ روی پوست ظاهر میشود و منجر به زخم آلت تناسلی میشود
 3. شانکروئید: یکی از بیماری های مقاربتی دیگر شانکروئید است که احتمالا نام آن را به ندرت شنیده باشید. این نوع زخم آلت تناسلی، شبیه به تبخال بوده و بسیار دردناک و حساس است، زخم ها طی یک یا دو روز عمیق شده و باز میشوند.
 4. گرانولوم اینگوئینال: این بیماری یک نوع زخم آلت تناسلی نادر است که در مناطق خاصی از جهان به خصوص درایالات متحده آمریکا و آفریقا دیده میشود و ناشی از رفتارهای پر خطر جنسی که باکتری کلبسیلا گرانولوماتیس را منتقل میکند، میباشد. مبتلایان به این بیماری دارای زخم های عمیقی به رنگ گوشت هستند که درد و خونریزی دارد.
 5. لنفوگرانولوم ونروم: این نوع بیماری آمیزشی یک بیماری نادر مسری است که در ابتدا به صورت تاول بوده و کم کم باعث تحریک و التهاب غدد و گره های لنفاوی میشود. این بیماری بیشتر در مناطق گرمسیری شایع است.

بیشتر بخوانید آموزش انواع رابطه جنسی

علل زخم آلت جنسی

زخم آلت جنسی

دلایل غیرعفونی زخم آلت تناسلی

بروز زخم آلت تناسلی همیشه بخاطر عفونت نیست و ممکن است دلایل فیزیکی و غیرعفونی مختلفی داشته باشد، بنابراین قبل از نگران شدن برای زخم های تناسلی باید علت درست ابتلا به آن را پیدا کنید و از رفتارهای پرخطر جنسی خودداری نمایید. در ادامه، تعدادی از عوامل غیرعفونی زخم آلت تناسلی را شرح میدهیم.

 1. رابطه جنسی نامناسب: رفتارهای جنسی خشونت آمیز و پی در پی بدون استفاده از مواد روان کننده و به صورت خشک باعث اصطکاک روی پوست و ایجاد زخم آلت تناسلی میشود.
 2. عوارض مصرف دارو: برخی از داروهایی که استفاده میکنیم ممکن است با بدن ما سازگاری نداشته باشد و باعث ایجاد تاول و التهاب روی پوست آلت تناسلی شود.
 3. اگزما: حساسیت های فصلی و آب و هوایی یا حساسیت نسبت به برخی از مواد باعث التهابات پوستی یا اگزما میشود که دستگاه تناسلی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و باعث بروز زخم آلت تناسلی میشود.
 4. ابتلا به بیماری دیابت: افرادی که به بیماری دیابت دچار هستند ممکن است در مراحل پیشرفته این بیماری، به زخم آلت تناسلی مبتلا شوند.
 5. نیش حشرات: شاید گزش پشه، زنبور یا حشرات دیگر به نظر ساده بیاید اما گاهی اوقات نیش حشرات تاثیرات متفاوتی روی بدن انسان و به خصوص پوست میگذارد، بنابراین برخی از التهابات و تاول های ناحیه تناسلی نیز میتواند در نتیجه گزش حشرات باشد.
 6. بیماری های ژنتیکی: ابتلا به بعضی از بیماری های ژنتیکی و خود ایمنی مثل لوپوس، پسوریازیس و ...، میتواند زمینه را برای ایجاد زخم آلت تناسلی فراهم کند.
 7. غده ها و ضایعات بدخیم: وجود چنین ضایعاتی میتواند همراه با درد و التهاب باشد و با گذر زمان اندازه آنها بزرگتر میشود.

بیشتر بخوانید عوارض رابطه جنسی زیاد

 1. نکات مهم برای پیشگیری و درمان زخم آلت تناسلی

همانطور که میدانید  ناحیه تناسلی یکی از حساس ترین نقاط بدن انسان است که به مراقبت های بهداشتی و ایمنی مکرر نیاز دارد. به همین دلیل شما باید نسبت به کوچکترین تغییرات ظاهری و غیرظاهری آن توجه کنید و آن را جدی بگیرید. هرگز و هرگز زخم آلت تناسلی را به صورت سرخود درمان نکنید و در اولین فرصت به پزشک متخصص مراجعه کنید و شرم خجالت بی مورد در این رابطه را کنار بگذارید چرا که سلامتی شما مهمتر است. از سلامت دستگاه تناسلی شریک جنسی خود غافل نشوید و در صورت مشاهده حالت غیرطبیعی دستگاه تناسلی همسرتان، وی را ترغیب کنید تا هرچه سریعتر برای معاینه اقدام کند.

گردآوری: وب سایت شبنم

0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز ها 0.00 (0 امتیاز)

پربازدید ترین مطالب زناشویی