محل تبلیغ شما اینجاست

تازه ترین مطالب تغذیه سالم

غذا های تقویت حافظه

توصیه های غذایی برای تقویت حافظه

امروزه علم تغذیه به قدری پیشرفت کرده است که توسط تغذیه بسیاری از بیماری های لاعلاج یا صعب العلاج را…
پوکی استخوان

برخلاف این تصور که کلسیم موجب افزایش استحکام استخوان ها می شوند، باید این واقعیت را افشا کنیم که مصرف کلسیم تنها زمانی موجب افزایش استحکام ساختار استخوانی و جلوگیری از پوکی استخوان می شود، که در کنار کلسیم، یک رژیم غذایی و سبک زندگی سالم رعایت شود.

همچنین تمرکز کردن بر این که خوردن کدام مواد غذایی و رعایت چه نکاتی موجب افزایش استحکام استخوان می شود، برعکس آن را نیز باید در نظر داشت که خوردن کدام مواد خوراکی تأثیر منفی بر روی استحکام استخوان ها گذاشته و موجب تضعیف استخوان یا حتی پوکی استخوان می گردد. مضر ترین مواد خوراکی که از برنامه های غذایی ما حذف نمی شوند و تأثیر مهلکی روی استحکام استخوان داشته و موجب تضعیف استخوان می شوند را به شما معرفی می کنیم.

نمک

نمک رایج ترین مادۀ خوراکی است که خوردن بیش از حد آن نه تنها روی استحکام استخوان ها تأثیر منفی می گذارد، بلکه سلامتی انسان را به خطر می اندازد. طبق آماری که در سرتاسر دنیا گرفته شده است، حدود 85 درصد مردها و 60 درصد زن ها روزانه 3.2 گرم بیش از مقدار مورد نیاز بدن، نمک مصرف می کنند.

متخصصین تغذیه بر اساس تحقیقات گسترده ای که داشته اند، حداکثر میزان نمک مورد نیاز بدن انسان را 6 گرم اعلام کرده اند. خوردن نمک بیش از حد نیاز، که در مواد خوراکی شور به وفور وجود دارد، باعث می شود بیشتر کلسیم بدن از طریق ادرار از بدن خارج شده و این اتفاق در طولانی مدت موجب تضعیف استخوان ها می شود.

بیشتر بخوانید درمان آفتاب سوختگی با ۱۰ مادۀ طبیعی

نمک همچنین PH خون را پایین آورده و خون را اسیدی می کند. در این حالت، التهاب در بدن که برای مفاصل مضر است، افزایش می یابد. همان طور که می دانید، نمک طعام همان کلرید سدیم است و این سدیم است تمام این مشکلات را ایجاد می کند. به همین خاطر است که بر روی برچسب ترکیبات مواد غذایی، میزان سدیم معمولاً ذکر می شود. توجه داشته باشید از این مورد به راحتی عبور نکنید.

نمک

به میزان سدیم مواد غذایی توجه کنید

برای این که میزان نمک یک محصول غذایی را به دست آورید، میزان سدیم آن را در 2.5 ضرب کنید. فراموش نکنید که بدن شما حداکثر به 6 گرم نمک در روز نیاز دارد که 4/3 آن توسط مواد غذایی فرآوری شده و صنعتی مانند سوسیس، کالباس و کنسروها تأمین می شود. بنابراین، عدد میزان سدیم در 100 گرم از یک محصول غذایی نباید بیشتر از 0.1 باشد. بنابراین، حالا خودتان می توانید از روی برچسب محصولات غذایی متوجه شوید که آن مادۀ غذایی برای استحکام استخوان ها شما مفید است یا مضر.

قهوه و کافئین

کافئین به طور کلی جذب کلسیم را دچار اختلال می کند. نوشیدن یک فنجان قهوه از جذب حدود 6 میلی گرم کلسیم که میزان کلسیم در یک قاشق شیر است، جلوگیری می کند. اگر هم می خواهید قهوه بنوشید و هم می خواهید تأثیر منفی روی استحکام استخوان شما نداشته باشد، بهترین توصیه این است که قهوه را با شیر میل کنید.

بیشتر بخوانید معرفی مواد غذایی مضر برای بدن

نوشابه نیز، وضعیتی مشابه قهوه دارد. تنها تفاوت این دو، این جاست که نوشابه دارای مقدار زیادی فسفر است که به دلیل افزودنی اسید فسفریکی است که به نوشابه اضافه می شود. فسفر نیز با ضعیف کردن بافت استخوانی، باعث تضعیف استخوان ها می شود و استحکام استخوان ها را کاهش می دهد. همچنین مصرف بیش از حد نوشابه باعث می شود تعادل مورد نیاز فسفر و کلسیم در خون انسان، از بین برود. بنابراین، برای این که این تعادل حفظ شود، بدن، از کلسیم استخوان ها استفاده می کند و باعث کاهش میزان کلسیم استخوان شده و در نتیجه استحکام استخوان را کاهش می دهد.

نوشابه گازدار

کاهش مصرف نوشابه، یعنی کاهش میزان فسفر خون

غذاهای آلرژی زا

برخی از مواد غذایی علائم آرتریت روماتوئید(روماتیسم مفصلی) یا آرتریت مرتبط به پسوریازیس در بعضی اشخاص را، افزایش می دهد. شاید تصور کنید به برخی مواد غذایی آلرژی دارید یا بدن شما با برخی مواد غذایی سازگاری ندارد. بلافاصله، با پزشک مشورت کرده و برنامۀ غذایی خود را برای وی شرح دهید. در این صورت مشخص می شود که کدام مادۀ غذایی موجب روماتیسم مفصلی شما شده است.

غذاهای اسیدی

برخی از مواد غذایی اسیدی هستند. یعنی PH خون را کاهش می دهند. مانند پرتقال یا گوجه فرنگی که اسیدی می باشند. این گونه مواد غذایی آرتریت را تشدید می کنند.

بیشتر بخوانید میوه هایی با قند کم و زیاد

در هر صورت، میزان اسیدیتۀ این مواد هرچقدر هم که باشد، از اسیدیتۀ اسید معده کمتر است. ولی اگر مشاهده کردید این علائم آرتریت تشدید می شود، مصرف آنها را قطع کرده و به جای آنها از مواد غذایی دیگری استفاده کنید تا دچار فقر ویتامین نشوید. ولی برخی مواد غذایی جایگزین مانند گوشت قرمز، نه تنها مفید نیستند بلکه به علت افزایش جذب پروتئین در بدن، استحکام استخوان ها را کاهش می دهند. در این حالت بهتر است با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

گوشت قرمز

کاهش مصرف گوشت قرمز، افزایش سلامتی

همان طور که اشاره کردیم، افزایش جذب پروتئین، به معنای دفع کلسیم از طریق ادرار می باشد. پروتئین های حیوانی که سرشار از فسفر هستند، سطح اسیدیتۀ بدن را مختل کرده و افزایش می دهند. با افزایش اسیدیتۀ خون، استخوان ها مواد معدنی خود را از دست داده و استحکام استخوان ها کاهش می یابد.

در حالت عادی بدن مردها به 56 گرم و بدن زن ها به 46 گرم پروتئین در روز نیاز دارد. برای حفظ تعادل اسیدیتۀ بدن، به جای افزایش یا کاهش میزان پروتئین مصرفی که روی استحکام استخوان ها تأثیر منفی داشته و موجب تضعیف استخوان ها می شود، از پروتئین میوه ها، سبزیجات و غلات استفاده کنید. به ازای هر 100 گرم گوشت قرمز، باید حداقل 500 گرم سبزیجات و میوه های تازه مصرف کنید، تا استحکام استخوان ها به خطر نیافتد.

گردآوری: وب سایت شبنم

0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز ها 0.00 (0 امتیاز)