محل تبلیغ شما اینجاست

تازه ترین مطالب تغذیه سالم

غذا های تقویت حافظه

توصیه های غذایی برای تقویت حافظه

امروزه علم تغذیه به قدری پیشرفت کرده است که توسط تغذیه بسیاری از بیماری های لاعلاج یا صعب العلاج را…
غذاهای مضر برای بدن

تغذیۀ ناسالم چیست؟ اگر به این نکتۀ مهم توجه اساسی داشته باشیم، که ما صرفاً جهت سیر شدن غذا نمی خوریم، بهتر می توانیم مفهوم تغذیۀ ناسالم و تغذیۀ سالم را درک کنیم. تغذیه، علاوه بر این که جهت سیر کردن و رفع گرسنگی صورت می گیرد، باید سالم باشد. یعنی نه تنها ضرری برای سلامتی انسان نداشته باشد، بلکه مفید هم باشد. آیا می دانستید مصرف گوشت های فرآوری شده، منجر به بیماری های قلبی، دیابت و سرطان می شود؟ این یعنی تغذیۀ ناسالم ! سعی کرده ایم پنج غذا و خوراکی را که در رستۀ تغذیۀ ناسالم و در بالاترین ردۀ لیست غذاهایی که خوردن آن ها به معنی تغذیۀ ناسالم است را به شما معرفی کنیم. پنج خوراکی که اگر بدانید چه تأثیرات مهلکی بر سلامتی انسان دارند، آن ها را باید بلافاصله از برنامه های غذایی خود حذف کنید. به خاطر این که این پنج مورد را می توان کابوس های تغذیۀ ناسالم نامید.

۱-نوشابه های گازدار

نوشابۀ گازدار که اتفاقاً بسیار هم محبوب است، مصداق بارز تغذیۀ ناسالم است.

نوشابه های گاز دار

نوشابه های گازدار

این نوشیدنی با 46 گرم کالری شیرین می باشد، در صدر لیست نوشیدنی های متعلق به تغذیۀ ناسالم قرار دارد. تأثیرات وحشتناک زیر، تأیید می کند که نوشابه های گازدار، شاهکار تغذیۀ ناسالم است:

  • پوسیدگی دندان
  • چاقی
  • ابتلا به دیابت نوع 2
  • حملات قلبی
  • سکته های مغزی
  • ابتلا به انواع سرطان
  • و ... که به شما به صراحتی می گویند اگر دوست دارید زودتر عمرتان به پایان برسد، نوشابۀ گازدار مصرف کنید.

شاید این مطلب برایتان جالب باشد غذاهایی که گیاهخواران نیاز دارند

۲-گوشت های فرآوری شده

گوشت های فرآوری شده یعنی سوسیس، کالباس، هات داگ، بیکن و دیگر گوشت های فرآوری شده که سرشار از نیترات بوده و مصرف آن، همان طور که حتماً به کرات شنیده اید، از موارد شاخص و بارز تغذیۀ ناسالم است. دیابت، بیماری های قلبی و ابتلا به انواع سرطان و تشدید علائم آسم از مهمترین آثار این نوع غذاست.

گوشت های فراوری شده

گوشت های فرآوری شده

یک پژوهش علمی نشان داده است که کسانی که سبک زندگی آن ها ناسالم است، خیلی بیشتر از بقیه مستعد به تغذیۀ ناسالم مانند فرآورده های گوشتی، همچنین چاقی، کشیدن سیگار، فرار از ورزش کردن و مواردی مشابه هستند. متأسفانه مصرف گوشت های فرآوری شده، در واقع یک از مهلک ترین موارد تغذیۀ ناسالم، در کشور ما بسیار رایج است و هر سال ده ها هزار نفر بر اثر عوارض این نوع تغذیۀ ناسالم، مانند بیماری های قلبی، سرطان و بیماری های تنفسی، جان خود را از دست می دهند.

شاید این مطلب برایتان جالب باشد میوه هایی با قند کم و زیاد

۳-ذرت تهیه شده در مایکروویو

مطابق با یک گزارش از ادارۀ غذا و دارو آمریکا یعنی FDA ، ذرتی که در مایکروویو تهیه می شود، خطر ابتلا به سرطان و بیماریهای تنفسی را به شدت افزایش می دهد که عامل آن نوعی ترکیبات شیمیایی است. لایه های داخلی بسته بندی های ذرت هایی که در مایکروویو گرم می شوند، نوعی روکش شیمیایی نچسب دارند که حین گرم شدن ذرت، تجزیه شده و اسید پرفلورواوکتانوئیک تولید می کند. این نوع اسید یکی از عوامل مستقیم و مرتبط به سرطان کبد و سرطان پروستات است. بنابراین، خوردن این نوع ذرت که به این طریق تهیه می شود نیز نوعی تغذیۀ ناسالم مهلک محسوب می شود. 

ذرت تهیه شده ار مایکریو

ذرت تهیه شده با مایکروویو

۴-سس سویا

سس سویا سرشار از عنصر سدیم است. مصرف زیاد نمک، که ترکیبی است از سدیم و کلر، منجر به ایجاد انواع بیماری های قلبی و بالا رفتن فشار خون می شود. خود سس سویا به علت داشتن نمک طعام فراوان، می تواند سطح مقدار دو عنصر سدیم و کلر را بالا ببرد که این دو عنصر، از خطرناک ترین عناصری هستند که وجود بیش از حد آن ها در بدن منجر به تضعیف حافظه و آلزایمر و همچنین سکته های قلبی ناگهانی، پوکی استخوان، سرطان معده، آسم و بیماری های کلیوی شود. بنابراین، سس سویا را نیز به لیست موارد تغذیۀ ناسالم اضافه کنید. 

۵-چربی های ترانس

چربی های ترانس که در روغن های شیرینی پزی، روغن نباتی جامد، مارگارین ها، شیرینی جات، غذاهای حاضری یا فست فودی، غذاهای سرخ شده مانند پیراشکی، سیب زمینی سرخ کرده و دیگر غذاهایی که با روغن های هیدروژنه سرخ می شوند، به وفور وجود دارند، با افزایش کلسترول خون، خطرات ابتلا به انواع بیماری های قلبی، ایجاد التهاب در دیوارۀ رگ ها شده و از این طریق، پلاک های چربی تولید کرده و موجب انسداد رگ های خونی قلب می شود که احتمال سکته را به شدت افزایش می دهد.

شاید این مطلب برایتان جالب باشد معجزۀ غذاهای مفید برای خانم ها

حالا که با پنج مادۀ خوراکی که رأس غذاهای متعلق به تغذیۀ ناسالم هستند، و نیز آثار به شدت خطرناک آن ها آشنا شدید، همین حالا تمام آن ها را از تمامی برنامه های غذایی خود حذف کنید و با یک تغذیۀ سالم، احساس نشاط و شادابی و داشتن یک بدن سالم و داشتن انرژی های طبیعی، زندگی خود را لذت بخش تر از همیشه کنید. 

 گردآوری: وب سایت شبنم

0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز ها 0.00 (0 امتیاز)