محل تبلیغ شما اینجاست

تازه ترین مطالب تغذیه سالم

میوه ها

آشنایی با ۱۰ مادۀ غذایی انرژی زا

همۀ ما جهت انجام کارهای روزمره نیاز به انرژی داریم. یکی بیشتر، یکی کمتر ولی به هر حال می دانیم که…
غذا های تقویت حافظه

امروزه علم تغذیه به قدری پیشرفت کرده است که توسط تغذیه بسیاری از بیماری های لاعلاج یا صعب العلاج را می توان به راحتی پیشگیری و مهار کرد. یکی از دغدغه های انسان، به ویژه هنگامی که سن بالا می رود، تضعیف حافظه و فراموشی و در نهایت، یعنی بدترین حالت ممکن آلزایمر و از دست دادن کامل حافظه می باشد. به همین جهت، در علم تغذیه توصیه های فراوانی وجود دارد که نه تنها از انواع فراموشی پیشگیری می کند، بلکه برخی از این توصیه های غذایی جهت تقویت حافظه می باشد. ما در این جا به مهم ترین و موثر ترین توصیه های غذایی و برخی برنامه های غذایی اشاره می کنیم که توسط آن می توانید حافظۀ خود را تقویت کنید. واقعیتی که علم تغذیه آن را ثابت کرده است.

به وعدۀ صبحانه خود اهمیت ویژه ای قائل شوید

مهم ترین عامل داشتن مغزی سالم، حافظۀ قوی و ذهنی پویا و خلاق خوردن یک وعدۀ صبحانۀ مفصل در روز است. در وعدۀ صبحانۀ خود به خوردن یک لیوان چای اکتفا نکنید. در وعدۀ صبحانه خود چه باید بخوریم و چرا؟ خوردن غذاهای تهیه شده از غلات سبوس دار باعث می شود قند موجود در این غذاها آهسته تر در جریان خون در تمام بدن توزیع شود و این باعث می شود تا شما دیرتر احساس گرسنگی بکنید. همچنین با خوردن غلات سبوس دار باعث می شود دیرتر سطح انرژی بدن تان افت کند و انرژی بدن تان تا مدتی طولانی تأمین شود. نوشیدن مایعات مانند شیر و آب میوه نیز باعث می شود مغز خسته نشود و در نتیجه شما احساس منگی نکنید یا سردرد نگیرید. اما خوردن چیزهایی مثل بیسکوئیت، کیک صبحانه، آب میوۀ صنعتی و چای بسیار شیرین باعث می شود به سرعت دوباره احساس گرسنگی کنید.

بیشتر بخوانید  آشنایی با ۱۰ مادۀ غذایی انرژی زا

میزان روزانۀ مورد نیاز آهن و ویتامین B بدنتان را تأمین کنید

وجود اکسیژن مورد نیاز در سلول های مغز، کارآیی آن ها را افزایش می دهد. یکی از مهم ترین دلایل عدم تمرکز، احساس کمبود انرژی و خستگی، کمبود آهن است. کمبود آهن، یعنی کاهش اکسیژن انتقالی به مغز و بروز این علائم که در طولانی مدت بر حافظه نیز تأثیر منفی می گذارد. اما برای تأمین آهن و ویتامین ب بدن، بهترین مواد غذایی گوشت قرمز، جگر، زردۀ تخم مرغ، لوبیا قرمز، عدس، زردآلوی خشک، غلات صبحانۀ غنی شده با آهن و کلم بروکلی می باشد. همچنین مصرف ویتامین ث فراوان، طبق تحقیقات متخصصان علم تغذیه، حافظه را تقویت می کند.

همچنین خوردن حداقل پنج وعده میوه و سبزیجات متنوع را در برنامۀ غذایی خود وارد کنید. چرا که میوه ها و سبزیجات، علاوه بر مواد غذایی غنی از ویتامین ب مانند مرغ، سیب زمینی، موز و جوانۀ غلات برای تقویت حافظه بسیار موثر اند.

وعده های غذایی ناهار خود را سبک کنید

هرچه وعده های غذایی ناهاری که مصرف می کنید حجیم تر باشد، احساس خستگی و کوفتگی بدن، در مابقی روز شما بیشتر می شود. بنابراین، سعی کنید ناهار سبک بخورید. سالادهای سالم غذاهای مناسبی برای ناهار هستند. چرا که هم حجم لازم را دارند و هم باعث سیر شدن شما می شوند. اما جهت تقویت سلول های مغز و حافظه، خوردن غذاهای دریایی، مانند ماهی های غنی از چربی مانند ماهی سالمون، ساردین و ماهی تن که حاوی چربی های امگا 3 هستند، بسیار مفید می باشند.

موضوع مهم دیگر میزان قند خون است که می توانید در وعدۀ غذایی ناهار، آن را تنظیم کنید. مصرف سه وعده غذای اصلی کم حجم به اضافۀ دو میان وعدۀ مناسب، مانند شیر، ماست کم چرب و میوه های تازه یا خشک، قند خون مغز را در سطح مناسبی تأمین می کنند.

شام را حداقل 3 ساعت قبل از خواب بخورید

یکی از عادت های بد و اشتباه که متأسفانه رایج هم می باشد، خوردن یک وعده شام سنگین قبل از خواب می باشد. چنین برنامۀ غذایی باعث بی خوابی، افت توان مغز و تضعیف حافظه می شود. اگر حداقل سه ساعت قبل از خواب، شام بخورید، بدن شما فرصت کافی جهت هضم کامل غذا را دارد. خوردن غذاهایی که برای افزایش کارآیی مغز مفید هستند، شامل نان، ماکارونی سبوس دار، برنج قهوه ای، لوبیا و حبوبات می باشد. این غذاها که سرشار از کربوهیدرات های پیچیده هستند، آهسته و به تدریج جذب بدن می شوند و برای سلامتی مغز مفید می باشند.

درکنار چنین وعدۀ شامی، جهت تکمیل یک برنامۀ غذایی کامل و سالم، روزها از گوشت طیور معطر شده با زعفران، گلاب، دارچین، میخک، جوز هندی و ریحان و همچنین انگور، کشمش یا مویز در صبح، ناشتا مصرف کنید.

بیشتر بخوانید سالم ترین، ارزان ترین و در دسترس ترین مواد غذایی

رابطۀ عملکرد دستگاه گوارش با حافظه و عملکرد مغز

اگر دستگاه گوارش به خوبی کار نکند، می تواند تأثیر منفی بر روی مغز و حافظه بگذارد.

دستگاه گوارش

رابطۀ دستگاه گوارش و حافظه

موارد زیر که برای سیستم گوارش مضر است، تأثیرات نامطلوبی هم روی عملکرد مغز و حافظه می گذارند:

گرسنگی کشیدن، نوشیدن زیاد آب گرم یا بسیار سرد، افراط در مصرف غذاهای پرچرب، غلیظ و دیرهضم مانند کله‌پاچه، سس مایونز، پنیر پیتزا، سوسیس و کالباس، استفاده زیاد از ترشی و شیرینی‌، مصرف زیاد میوه‌های آبکی مانند خربزه و هندوانه، نگه داشتن مدفوع و باد شکم و سوءهضم که در اثر خوب نجویدن غذا و مواردی مشابه، که برای سیستم گوارش بدن مضر بوده، همچنین بر روی مغز  و حافظه هم تأثیرات بدی می گذارد.

زمان و مدت زمان خوابیدن

هر چقدر می توانید از خوابیدن طولانی مدت در طول روز پرهیز کرده و بهترین ساعات خواب یعنی 9 شب تا 2 صبح را از دست ندهید، تا حافظۀ شما همیشه با توان کافی کار کند. این برنامۀ خواب تأثیرات مساعدی روی حافظه می گذارد. از طرفی بیدار شدن در صبح زود، باعث می شود تا ظهر قوای بدن تحلیل رود. بنابراین حدود نیم ساعت خواب ظهر، به بازتوانی جسمی و تقویت حافظه کمک می کند.

بیشتر بخوانید معرفی مواد غذایی مضر برای بدن

برای همۀ کارهای خود برنامه ریزی کنید و منظم باشید

تقویت حافظه و افزایش تمرکز با برنامه ریزی منظم برای مطالعه و سایر برنامه های روزانه رابطه ای مستقیم دارد. به طوری که می توان گفت، بی برنامگی بزرگ ترین آفت مغز است. برنامه های هر روز خود را، شب قبل، قبل از خوابیدن روی کاغذ بنویسید و در معرض دید خود قرار دهید. هر کدام را انجام دادید خط بزنید. این کار آرامش خاصی به مغز داده و برای حافظه نیز مفید است.

زندگی سالم

رابطۀ شیوۀ زندگی سالم و حافظه

جهت افزایش تمرکز و تقویت حافظه، همیشه یک تکه کاغذ نزد خود داشته باشید و هر چه که ذهن تان رسید یادداشت کنید تا بتوانید بعداً آن را انجام داده و از ایجاد استرس ناشی از بی برنامگی جلوگیری کنید تا حافظۀ شما همیشه فعال باقی بماند. همچنین مکان مطالعه شما باید دارای نور، دما و تهویۀ مناسبی باشد. هر 20 دقیقه یک بار از جای خود برخاسته، چند نفس عمیق بکشید، چند حرکت کششی انجام دهید. با این کار خون با سرعت بیشتری در بدن شما جریان می یابد و با رسیدن اکسیژن کافی به مغز، حافظۀ شما سالم باقی می ماند.

گردآوری: وب سایت شبنم

 

0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 امتیاز ها 0.00 (0 امتیاز)